Eind november 2024 ging de gemeenteraad van Uithoorn akkoord met een opvanglocatie voor 250 vluchtelingen aan de Wiegerbruinlaan 8. Deze opvanglocatie zal door het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) worden verbouwd en beheerd. Inmiddels hebben de gemeente en het COA een bestuursovereenkomst getekend. Hierin staan onder meer afspraken over veiligheid.
Verdeelbesluit opvangplekken
Minister Faber van Asiel & Migratie heeft eind 2024 ook de verdeelbesluiten gepubliceerd. Verdeelbesluiten zijn in feite definitieve taakstellingen: een lijst met aantallen op te vangen asielzoekers per gemeente. Daarbij zijn gemeenten die geen plannen voor opvangplekken hebben aangeleverd alsnog aangewezen dit te doen. Het verdeelbesluit heeft de taakstelling voor Uithoorn nu op 156 plekken gebracht, waarvan 31 voor amv (alleenstaande minderjarige vreemdelingen). In februari 2026 volgt een nieuwe voorlopige taakstelling.
Volgens minister Faber verwacht het COA dat er begin 2026 landelijk 115.000 opvangplekken nodig zijn. Dit zijn 19.000 plekken meer dan er nu over de gemeenten in Nederland verdeeld zijn. Klopt deze verwachting van het COA, dan zou de taakstelling voor Uithoorn begin 2026 omhoog kunnen gaan.
Stabiel opvanglandschap
Gemeente Uithoorn wil graag bijdragen aan een stabiel opvanglandschap in Nederland. Daarvoor ging de gemeenteraad akkoord met het voorbereiden van de opvang van maximaal 250 asielzoekers aan de Wiegerbruinlaan 8, voor een periode van 15 jaar, zonder plekken voor alleenstaande jongeren (amv). Met deze locatie is de gemeente dan ook voorbereid op eventuele toekomstige wijzigingen van de taakstelling.
Informatieavond
Het COA werkt de plannen voor de verbouwing van de Wiegerbruinlaan 8 inmiddels verder uit. En zal hiervoor de benodigde vergunningen gaan aanvragen. Op 11 februari worden deze stappen in de raadscommissie Leven toegelicht. Eind februari organiseert het COA een informatiebijeenkomst rond het ontwerp voor het pand. Meer informatie over deze opvanglocatie leest u op www.uithoorndenktmee.nl.