Gemeente Uithoorn informeert over de actuele ontwikkelingen rondom de geplande asielopvang aan de Wiegerbruinlaan en de stand van zaken rond de voorgenomen opvanglocatie in Amstelveen-Zuid.
Vergunning Wiegerbruinlaan in behandeling
In november 2024 stemde de gemeenteraad in met een asielzoekerscentrum (AZC) aan de Wiegerbruinlaan voor maximaal 250 bewoners, voor een periode van 15 jaar. Daarna vroeg het COA de omgevingsvergunning aan. Inwoners hebben daarop diverse zienswijzen (reacties) ingediend. Het college beoordeelt de vergunningaanvraag samen met deze zienswijzen, toetst daarbij aan de geldende wet- en regelgeving en neemt vervolgens een besluit. Bij akkoord op de vergunning, kan hier nog bezwaar tegen worden gemaakt. Uiteindelijk is het dan aan het COA om het AZC op die locatie te realiseren.
Het bezwaar dat kan worden gemaakt, is tegen de verleende vergunning die nodig is voor de verbouwing en het gebruik van het pand als opvanglocatie. Het bezwaar gaat dus niet over de komst van een AZC. Dat besluit is in 2024 al genomen.
In gesprek blijven met inwoners
De gemeente wil in gesprek blijven over alle aandachtspunten rondom de asielopvang. De demonstraties van 9 september en 14 oktober veranderen het besluit van de gemeenteraad niet. De gemeente benadrukt dat demonstreren een belangrijk grondrecht is, maar dat geweld en intimidatie niet worden geaccepteerd. Daarnaast ziet de gemeente dat veel inwoners op een betrokken en respectvolle manier in gesprek blijven.
Om dat gesprek te blijven voeren, is er in de afgelopen periode met verschillende groepen gepraat over asielopvang. Zowel met inwoners met kritische als met positieve geluiden. Zij deelden hun vragen, zorgen en meningen. Burgemeester Heiliegers en wethouder De Robles waren aanwezig om die met de inwoners te bespreken.
Ontwikkelingen in Amstelveen Zuid
Bij die gesprekken kwamen ook de plannen van gemeente Amstelveen aan bod. Amstelveen is nog altijd bezig met de voorbereidingen voor een AZC vlak bij de grens met Uithoorn (Legmeer). De grond is nog niet aangekocht door de gemeente Amstelveen. Wel was recent zichtbaar dat er verschillende (bodem)onderzoeken werden uitgevoerd op het perceel.
Uithoorn heeft eerder aangegeven niet tegen asielopvang te zijn, maar wél tegen deze plek ervoor. De voorzieningen en leefomgeving van Amstelveen liggen te ver van de locatie af. Daarmee zou de druk vooral op Uithoorn en De Kwakel te komen liggen. Het Uithoornse college heeft opnieuw overlegd met het college van Amstelveen, het COA en de gemeente Ouder-Amstel. Daarbij is herhaald dat Uithoorn de locatie in Amstelveen Zuid zeer onwenselijk vindt en verzoekt om heroverweging. COA zegt nog steeds heel hard opvangplekken nodig te hebben. Amstelveen geeft aan dat er geen andere mogelijke locatie binnen de gemeente is.
Stappen
Nu de herhaaldelijke gesprekken geen resultaat geven, gaat Uithoorn verder en zet bestuurlijke en juridische stappen om een AZC op die ongewenste en naar menselijke maatstaven onfatsoenlijke locatie voor opvang tegen te houden. Ook dringt de gemeente er bij gemeente Amstelveen op aan om de buurtbewoners in Uithoorn mee te nemen in de communicatie over de plannen voor een opvanglocatie in Amstelveen-Zuid.
Meer informatie
Op www.uithoorndenktmee.nl/asielopvang is actuele informatie te lezen over asielopvang, met antwoorden op veelgestelde vragen. Ook kunt u zich daar aanmelden voor de nieuwsbrief. Vragen kunnen altijd worden gesteld via vluchtelingen@uithoorn.nl.
.png)