inwoner van Vinkeveen behoort tot de zeven personen die de afgelopen maanden zijn aangehouden in een politieonderzoek naar online uitlatingen rond protesten in Apeldoorn. Het onderzoek richt zich op vermoedelijke bedreiging, opruiing en doxing.
De politie moest in het voorjaar en aan het begin van de zomer meerdere keren optreden tijdens protesten in Apeldoorn. De gebeurtenissen speelden zich vooral af bij en rond de rotonde van de Matenpoort en de Laan van Maten.
Beelden van het politieoptreden werden daarna veelvuldig gedeeld op sociale media. Volgens de politie is het delen van beelden toegestaan, maar werden naar aanleiding van de protesten ook uitlatingen gedaan die mogelijk strafbaar zijn.
Zeven aanhoudingen
In mei maakte de politie de eerste aanhouding in het onderzoek bekend. Inmiddels zijn zeven mensen aangehouden: zes mannen en één vrouw. Zij zijn tussen de 49 en 79 jaar oud en komen uit onder meer Vinkeveen, Baarn, Barendrecht, Nijmegen, Ooltgensplaat, Voorthuizen en ’s-Gravenzande.
De laatste aanhouding vond plaats op woensdag 19 augustus. Welke rol de Vinkeveense verdachte precies zou hebben gespeeld, is niet bekendgemaakt. Ook is niet duidelijk of de verdachte uit Vinkeveen één van de mannen of de vrouw betreft.
Het Openbaar Ministerie (OM) beslist over het verdere verloop van de zaken.
Kritiek op politie mag
De politie benadrukt dat kritiek op politieoptreden is toegestaan. De grens wordt volgens politie en OM overschreden wanneer sprake is van strafbare feiten, zoals bedreiging of opruiing.
Daarnaast waarschuwt de politie voor het trekken van conclusies op basis van korte fragmenten op sociale media. Volgens de politie laten dergelijke beelden niet altijd het volledige verhaal zien. Wanneer agenten geweld gebruiken, wordt dit achteraf getoetst. Waar nodig wordt ook kritisch naar het eigen optreden gekeken.
De politie roept mensen op om kritiek op een normale en toegestane manier kenbaar te maken

.jpg)