Ruim 90 leerlingen van alle derde klassen van Vakcollege Thamen gingen op woensdag 19 augustus op pad voor de speurtocht Sporen uit de Oorlog in Uithoorn. De activiteit vormde een bijzondere start van het nieuwe schooljaar: een actieve manier om elkaar beter te leren kennen én meer te ontdekken over de geschiedenis van de gemeente.
Onder begeleiding van docenten verkenden de leerlingen verschillende locaties die herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. Door middel van opdrachten en puzzels ontdekten zij hoe het leven er destijds uitzag en welke sporen daarvan nog altijd zichtbaar zijn in Uithoorn.
Geschiedenis dichtbij
De speurtocht ontstond vorig jaar in het kader van 80 jaar vrijheid. Op basis van een boek van twee lokale historici ontwikkelden twee lokale puzzelmakers een interactieve route door Uithoorn. De gemeente ondersteunde het initiatief, omdat het inwoners op een toegankelijke manier in contact brengt met de lokale geschiedenis. Voor leerlingen én docenten die in Uithoorn en De Kwakel wonen, bood de route nieuwe inzichten in hun eigen omgeving. Voor leerlingen én ook docenten van buiten de gemeente was het een mooie kennismaking met de plek waar zij naar school gaan.
Enthousiaste reacties
Na afloop gingen drie leerlingen, twee docenten en de schooldirecteur in gesprek met burgemeester Pieter Heiliegers. De leerlingen waren enthousiast over de speurtocht. Nick vertelt: "Ik vond het leuk om te doen. De opdrachten waren interessant en je moest echt woorden zoeken en daarmee puzzelen. Dat maakte het uitdagend." Ook Noë keek positief terug op de route: "De opdracht bij het Rechthuis vond ik het leukst. In het begin moesten we even zoeken, maar daarna vonden we snel de antwoorden."
Verleden en heden
Tijdens het gesprek werd ook gesproken over het belang van herdenken en de lessen die we kunnen trekken uit de geschiedenis. Burgemeester Pieter Heiliegers: "Door stil te staan bij de Tweede Wereldoorlog leren we niet alleen over het verleden, maar ook over het heden. Juist daarom is het belangrijk om met elkaar in gesprek te blijven en samen te werken aan een samenleving waarin we respect hebben voor elkaar." Dat onderwerp leeft ook onder jongeren. Noë gaf aan dat gebeurtenissen in de wereld haar soms bezighouden: "Het voelt soms alsof er weinig is geleerd van wat er vroeger is gebeurd." Volgens de burgemeester laat dat zien hoe belangrijk het is om hierover met elkaar te blijven praten, op school, thuis en in de samenleving.
Kijken naar de toekomst
Naast geschiedenis was er ook ruimte om vooruit te kijken. De burgemeester sprak met de leerlingen over hun dromen en ambities. Leerling Rayan had zijn toekomstbeeld al helder voor ogen: "Ik wil graag medicijnen leren maken, zodat ik kan bijdragen aan het bestrijden van ziekten." De speurtocht Sporen uit de Oorlog bleek daarmee niet alleen een leerzame kennismaking met het verleden, maar ook een mooie aanleiding voor gesprekken over de toekomst. Een geslaagde en inspirerende start van het nieuwe schooljaar.

